BioComplex B11 – ziołowa kuracja przeciw wypadaniu włosów i łysieniu

Obecnie w mediach wiele słyszy się na temat problemów związanych z łysieniem oraz wypadaniem włosów. Ale czy tak naprawdę potrafimy je odróżnić od siebie i czy wiemy, kiedy problem jest niegroźny, a kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty?

Cykl życia włosa i naturalny proces wypadania włosów

Zacznijmy jednak od początku, czyli rozumienia cyklu życia włosa, który standardowo wynosi od 4 do 6 lat i dzieli się na 3 fazy:

• Intensywną fazę wzrostu (anagen),

• Fazę przejściową (katagen),

• Fazę spoczynku (telogen).

W okresie ich trwania mamy do czynienia z tzw. fizjologicznym wypadaniem włosów, w czasie którego nowe włosy pojawiają się w miejscu tych utraconych. Są jednak sytuacje, kiedy proces ten zostaje zaburzony.

Przyczyny wypadania włosów

Żeby zrozumieć mechanizm wypadania włosów, należy zastanowić się, co jest czynnikiem warunkującym to zjawisko. Tym bardziej, że przyczyn może być wiele, np.:

• Hormonalne,

• O podłożu chorobotwórczym (m.in.: choroby zakaźne, skóry głowy),

• Pourazowe,

• Mechaniczne,

• Polekowe,

• Poinfekcyjne,

• Po gorączkowe,

• Dziedziczne,

• Wynikające z niedoborów,

• Wynikające ze stresu lub po traumatycznych przeżyciach.

Kiedy to już wiemy, przyjrzyjmy się kilku powszechnie spotykanym typom łysienia, a także ich przyczynom i występowaniu.

Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna łysienia

Najczęściej występującym rodzajem łysienia jest tzw. łysienie androgenowe, które stanowi 80% wszystkich przypadków łysienia. Występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, natomiast różni się umiejscowieniem stref na głowie, w których dochodzi do utraty włosów.

U mężczyzn mamy do czynienia na początku z utratą włosów w okolicach kątów skroniowych, następnie w szczytowej części głowy, aż do połączenia się tych obszarów i rozlania na całej okolicy ciemieniowej. U kobiet natomiast obserwuje się poszerzenie obszaru środkowego przedziałka.

Łysienie androgenowe jest łysieniem na podłożu genetycznym, gdzie dziedziczy się wrażliwość mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT) – zmetabolizowaną postać testosteronu. Związek ten wpływa na miniaturyzację mieszków, co prowadzi do zmniejszenia ukrwienia, spowolnienia wzrostu włosów, zaniku mieszka i w konsekwencji wypadnięcia włosa.

Ryc.1 Skala Norwood u mężczyzn
Ryc.1 Skala Norwood u mężczyzn
Ryc.2 Skala Savin u kobiet
Ryc.2 Skala Savin u kobiet

          

Łysienie plackowate

Oprócz łysienia androgenowego wyróżnia się także łysienie plackowate. To nagła utrata włosów w jednym lub kilku miejscach, gdzie widoczne są blade, gładkie ogniska wyłysienia. Może się zdarzyć, że łysienie plackowate obejmuje całą głowę.

Ten typ łysienia może być spowodowany m.in.:

• Stresem,

• Uwarunkowaniami genetycznymi,

• Szokiem pourazowym,

• Chorobami tarczycy,

• Infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi,

• Zaburzeniami hormonalnymi.

Specyficznym rodzajem łysienia plackowatego jest łysienie wężykowate, gdzie linia wyłysienia obejmuje obwodową część głowy. Ten typ łysienia ma bardzo symetryczny i charakterystyczny wygląd.

Łysienie telogenowe – wpływ czynników zewnętrznych

Kolejnym rodzajem łysienia jest łysienie telogenowe. Nie jest ono uwarunkowane genetycznie, natomiast mają na nie wpływ czynniki zewnętrzne, takie jak:

• Stres,

• Trauma,

• Tzw. poporodowe i menopauzalne wypadanie włosów,

• Ciężkie urazy,

• Operacje,

• Diety odchudzające, głodówki,

• Anemia,

• Zaburzenia wchłaniania,

• Niektóre składniki chemii fryzjerskiej,

• Przebyta gorączka,

• Choroby tarczycy, autoagresji, nerek, wątroby,

• Zażywanie niektórych leków,

• Alergie.

Walka z łysieniem – walka z czasem

Na spowolnienie, a w konsekwencji skuteczne zahamowanie procesu wypadania włosów wpływa czas reakcji. Dlatego jeżeli zadziałamy szybko, mamy większe szanse na spektakularne efekty.

Z tego względu bardzo ważna jest trafna ocena stanu zdrowotnego organizmu jako całości, znalezienie przyczyny łysienia i działanie na wielu różnych płaszczyznach jednocześnie, w tym: poprawa ukrwienia skóry głowy, wykonanie zabiegów dostosowanych do problemu, zastosowanie odpowiedniej suplementacji oraz pielęgnacja skóry głowy (peeling, szampon, wcierka, lotion, serum).

BioComplex B11 na łysienie i wypadanie włosów

Dlatego też, aby nie tylko przyspieszyć wprowadzenie prawidłowej pielęgnacji, ale także w skuteczny i naturalny sposób walczyć z łysieniem i wypadaniem włosów, została opracowana przez Biota Laboratories specjalna, opatentowana, ziołowa formuła BioComplex B11, dostępna w produktach marki Bioxsine DermaGen. Nie tylko przeciwdziała wypadaniu włosów, wzmacnia mieszki włosowe, wspomaga wzrost włosów, ale także zwiększa ich elastyczność, zagęszcza i nadaje im objętości.

 A wszystko to w sposób naturalny i oparty na ziołach.

Ryc.3 BioComplex B11
Ryc.3 BioComplex B11

Co jednak istotne, skuteczność BioComplex B11 została potwierdzona badaniami klinicznymi m.in.:

• Na Uniwersytecie w Pavii we Włoszech, na Wydziale Farmacji (Pavia University Pharmacobiochemistry Laboratories),

• W Instytucie Badań Naukowych Roche w USA,

• Na Oddziale Dermatologii na Uniwersytecie w Stambule,

• W Dermatest Medical Research Company – w Niemczech.

Jakie składniki znajdziemy w BioComplex B11?

Co zatem kryje BioComplex B11?

Przede wszystkim łączy w sobie 6 ekstraktów roślinnych, które razem dają niesamowite efekty w odrastaniu włosów i zahamowywaniu procesu łysienia, jednocześnie wpływając na ogólną poprawę kondycji skóry głowy oraz mieszka włosowego.

Przyjrzyjmy się zatem jego składnikom!

Pokrzywa Żegawka (Urtica urens)

Na początek ekstrakt z liści oraz korzenia Pokrzywy Żegawki, który zawiera witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5), biorące udział w licznych procesach metabolicznych i krwiotwórczych, a także w odpowiednim funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz w syntezie hormonów.

Dodatkowo ekstrakt z liści Pokrzywy Żegawki bogaty jest w witaminy C, K oraz A, a także karotenoidy (karoten, ksantrofil), polisacharydy, fitosterole (β-sitosterol), chlorofil, sole mineralne (żelazo, wapń, krzem, mangan, magnez, potas, fosfor, miedź), garbniki, lingnany, polifenole, ceramidy oraz flawonoidy (kwarcetyna, rutyna, kemferol, mirycetyna).

To właśnie za ich sprawą wyciąg ten poprawia stan skóry głowy, wygląd włosów oraz hamuje proces ich wypadania.

Ryc. 4 Pokrzywa Żegawka Urtica Dioica
Ryc. 4 Pokrzywa Żegawka Urtica Dioica

Rumianek Pospolity (Chamomilla Recutita)

Drugim składnikiem formuły BioComplex B11 jest ekstrakt z kwiatów Rumianku Pospolitego. Znajdziemy w nim m.in.: flawony – apigeninę i luteolinę, olejki eteryczne, takie jak chamazulen i bisabolol, seskwiterpeny, laktony, takie jak matrykaryna, w tym śluz, polisacharydy, etery kaprynowe i nonylowe, amplifeon, umbeliferon, furfural, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, kwasy fenolowe i cholinokomaryny.

Ma on działanie przeciwzapalne, ściągające oraz łagodzące stany zapalne oraz zaczerwienienia wrażliwej skóry głowy.

Ryc.5 Rumianek Pospolity Chamomilla Recutita
Ryc.5 Rumianek Pospolity Chamomilla Recutita

Krwawnik Pospolity (Achillea millefolium)

Kolejnym wyciągiem roślinnym wchodzącym w skład BioComplex B11 jest ekstrakt z Krwawnika Pospolitego. Jest to roślina należąca do grupy najbardziej znanych ziół leczniczych, m.in. dzięki zawartości flawonów (pochodne apigeniny i luteoliny), β-sitosteroli, kwasu foliowego, jak również olejku eterycznego o niebieskim zabarwieniu, zawierającego azulen, limonen, cyneol, borneol, pinen i seskwiterpeny.

Olejek z krwawnika stosowany jest w produkcji maści i kremów przyspieszających gojenie ran i wrzodów. Wszystkie te substancje są cennym źródłem witamin, takich jak: witamina A, C i K, choliny, soli mineralnych oraz cynku, miedzi, żelaza i siarki. Od wielu lat Krwawnik jest ziołem, który stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, antybakteryjnie, ściągająco oraz przeciwutleniająco. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich, wzmacnia osłabiony organizm i podnosi jego odporność.

Ryc.6 Krwawnik pospolity Achillea milefolium
Ryc.6 Krwawnik pospolity Achillea milefolium

Drzewo karobowe

Następnym cennym składnikiem jest Drzewo karobowe, znane także pod nazwą Szarańczyn strąkowy, Karob oraz Ceratonia. Jest to gatunek zimozielonego drzewa należącego do rodziny bobowatych. Występuje dziko i w uprawie w regionie śródziemnomorskim. W polskiej florze wymieniane jest jako gatunek przejściowo dziczejący.

Ekstrakt z owoców Szarańczyna strąkowego zawiera polifenole (pochodne kwasu galusowego, wolny galus kwas, galotaniny i galusan metylu), flawonoidy (kwercetyna, katecyna), retinyl palmitynian (witamina A), tiamina (witamina B1), ryboflawina (witamina B2), kwas pantotenowy (witamina B5), foliany (witamina B9), α-tokoferol (witamina E), cynk, miedź, żelazo.

Wszystkie te składniki opierają się na działaniu przeciwzapalnym i przeciwwirusowym, jak również odżywiają mieszki włosowe i przyspieszają wzrost.

Ryc. 7 Szarańczyn strąkowy Ceratonia siliqua
Ryc. 7 Szarańczyn strąkowy Ceratonia siliqua

Drzewo karobowe jest jednym z najbardziej pożytecznych drzew na świecie, a swoje zastosowanie ma w przemyśle leczniczym, spożywczym, chemicznym oraz jubilerskim. Biorąc pod uwagę jego składniki odżywcze, silnie wpływa na regenerację mieszka włosowego i pobudzenie macierzy do intensywnych podziałów komórkowych, co przyspiesza odrost włosów.

Skrzyp polny (Equisetum arvense)

Ostatnim składnikiem BioComplex B11 jest ekstrakt z liści Skrzypu polnego, posiadający w swoim składzie kwas krzemowy, flawonoidy (Apigenina, Genkwanina, kemferol, luteolina, kwercetyna), estry kwasu kawowego (Kwas chlorogenowy, dikawoolej-kwas mezowinowy), alkaloidy (nikotyna, palustrin), krzem, potas, glin, mangan.

Ryc.8 Skrzyp polny Equisetum arvense
Ryc.8 Skrzyp polny Equisetum arvense

Dzięki wysokiej zawartości krzemu, roślina ta poprawia elastyczność naskórka, zapobiega łamliwości i rozdwajaniu się włosów, przyspiesza ich naturalny wzrost, a także pomaga łagodzić problemy skórne związane z łuszczycą się skórą głowy. Natomiast ze względu na obecność kwasów i alkaloidów, ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz reguluje pracę gruczołów łojowych, przez co pomaga w walce z łojotokiem.

Moc czai się w naturze – naturalne składniki w BioComplex B11

Ostatnimi czasy odnotowuje się powrót do ziołolecznictwa. Przesyt chemii w produktach żywnościowych, kosmetykach czy przedmiotach codziennego użytku sprawia, że coraz częściej sięgamy po produkty naturalne.

W terapii łysienia różnego pochodzenia ekstrakty roślinne bogate w cenne składniki budulcowe, mikro i makroelementy, ważne pierwiastki i substancje odżywcze odgrywają kluczową rolę w walce o odrastanie włosów. Z tego względu dermokosmetyki marki Bioxsine DermaGen zawierające opatentowany BioComplex B11 uzyskują niesamowite rezultaty już po kilku miesiącach regularnego stosowania i pozwalają na kompleksowe podejście do różnych typów łysienia, stanowiąc tym samym wsparcie w walce o gęste, mocne i zdrowe włosy.

Autor: Aneta Rutkowska - trycholog, ekspert firmy Biota Pharma oraz marki Bioxsine.
Autor: Aneta Rutkowska – trycholog, ekspert firmy Biota Pharma oraz marki Bioxsine.

Autor: Aneta Rutkowska – trycholog, ekspert firmy Biota Pharma oraz marki Bioxsine.

Bibliografia:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Nazwa

Kategorie 0 Lista życzeń Koszyk Moje konto
Kosz(0)


Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.

Main Menu